Skip to content

51 Nelson AveWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block102
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
30%
Improvement Value:$61,400
70%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,224+3.7%
2024$4,074+3.2%
2023$3,949+0.5%
2022$3,931+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 5804, Page 285Recorded1/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970