Skip to content

55 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block109
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,700
12%
Improvement Value:$144,300
88%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,890+3.7%
2024$7,610+45.7%
2023$5,222-0.5%
2022$5,249+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,712DeedBook 6606, Page 191Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$116,920
Sq Ft1,712DeedBook 6496, Page 209Recorded6/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940