Skip to content

67 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block109
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
21%
Improvement Value:$81,300
79%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,951+3.7%
2024$4,775+3.2%
2023$4,628+17.2%
2022$3,950+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,400DeedBook 6676, Page 21Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2020, Page 29

Property Sale

Sale
$12,800
DeedBook 1629, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1940