Skip to content

77 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block109
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,663
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
16%
Improvement Value:$120,500
84%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,937+3.7%
2024$6,691+3.2%
2023$6,486+19.5%
2022$5,427+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,663DeedBook 7008, Page 90Recorded5/16/2024

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,530DeedBook 6245, Page 199Recorded2/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900