Skip to content

69-71 E Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block109
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
24%
Improvement Value:$81,300
76%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,148+3.7%
2024$4,965+3.2%
2023$4,813-5.7%
2022$5,106+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940