Skip to content

31 Newton AveWoodbury, NJ 08096

Built 1893

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block117
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class17
Description2.5SST2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,565
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
12%
Improvement Value:$235,900
88%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,913+3.7%
2024$12,454+3.2%
2023$12,073-6.1%
2022$12,859+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft4,565DeedBook 6579, Page 314Recorded11/12/2021

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3019, Page 296

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 1770, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1893