Skip to content

65 Newton AveWoodbury, NJ 08096

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2001

Property Information

Block117
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
18%
Improvement Value:$522,700
82%
Total Assessment$638,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,694+3.7%
2024$29,603+3.2%
2023$28,697-6.3%
2022$30,635+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1486, Page 121