Skip to content

60 Curtis AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Mar 26, 1998

Property Information

Block118
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM28

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
26%
Improvement Value:$76,300
74%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,960+3.7%
2024$4,784+3.2%
2023$4,637-14.5%
2022$5,422+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 2862, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1920