Skip to content

40 Newton AveWoodbury, NJ 08096

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block120
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM29

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
17%
Improvement Value:$173,700
83%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,055+3.7%
2024$9,698+3.2%
2023$9,401-10.5%
2022$10,503+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 3172, Page 345

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2248, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1900