Skip to content

632 Green StWoodbury, NJ 08096

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 15, 2022

Property Information

Block126
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,060
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
92%
Improvement Value:$5,000
8%
Total Assessment$61,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,949+3.7%
2024$2,844+3.2%
2023$2,757-25.7%
2022$3,713+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$160,000
Sq Ft3,060DeedBook 6682, Page 42Recorded5/19/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3439, Page 230

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1515, Page 1023

Property Built

Built

Year Built: 1983