Skip to content

818 N Broad StWoodbury, NJ 08096

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block128
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class---
Description1SBCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
30%
Improvement Value:$175,700
70%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,028+3.7%
2024$11,600+3.2%
2023$11,245-9.6%
2022$12,434+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft3,240DeedBook 6620, Page 329Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1678, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1966