Skip to content

308 Edith AveWoodbury, NJ 08096

Built 1968

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block132
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
35%
Improvement Value:$84,500
65%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,274+3.7%
2024$6,051+3.2%
2023$5,865+1.6%
2022$5,773+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3229, Page 266

Property Sale

Sale
$69,250
DeedBook 1823, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1968