Skip to content

920 N Evergreen AveWoodbury, NJ 08096

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block132
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,480
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
39%
Improvement Value:$146,400
61%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,595+3.7%
2024$11,182+3.2%
2023$10,840-8.1%
2022$11,802+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft4,480DeedBook 6440, Page 286Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft4,480DeedBook 5170, Page 200Recorded3/12/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3017, Page 275

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2225, Page 1

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 1466, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1983