Skip to content

302 Edith AveWoodbury, NJ 08096

Built 1968

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 21, 1984

Property Information

Block132
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
30%
Improvement Value:$104,800
70%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+3.7%
2024$6,974+3.2%
2023$6,760+4.0%
2022$6,498+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1499, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1968