Skip to content

232 Edith AveWoodbury, NJ 08096

Built 1968

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block132
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
33%
Improvement Value:$94,400
67%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,745+3.7%
2024$6,505+3.2%
2023$6,306+2.9%
2022$6,128+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,279DeedBook 6552, Page 185Recorded9/24/2021

Property Sale

Sale
$138,500

From:

To:

Sq Ft1,279DeedBook 5878, Page 56Recorded5/25/2018

Property Sale

Sale
$36,487
DeedBook 1364, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1968