Skip to content

202 Burholme AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 29, 2025

Property Information

Block141
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage621
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
30%
Improvement Value:$76,600
70%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,239+3.7%
2024$5,053+3.2%
2023$4,898+2.3%
2022$4,790+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft621DeedBook 7208, Page 74Recorded7/24/2025

Property Sale

Sale
$55,500

From:

To:

Sq Ft621DeedBook 5496, Page 79Recorded7/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 2891, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1930