Skip to content

538 Oakside PlWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$100,101
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block14
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM04

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,661
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
30%
Improvement Value:$127,100
70%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+3.7%
2024$8,473+3.2%
2023$8,213-0.9%
2022$8,291+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,101

From:

To:

Sq Ft1,661DeedBook 5717, Page 163Recorded8/23/2017

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4219, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3230, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1950