Skip to content

439 Hemlock TerWoodbury, NJ 08096

Built 1939

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Jun 17, 2015

Property Information

Block152
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
25%
Improvement Value:$137,400
75%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,756+3.7%
2024$8,445+3.2%
2023$8,186-2.4%
2022$8,385+3.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 5334, Page 153Recorded6/23/2015

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4935, Page 49

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3948, Page 22

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3396, Page 67

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 2235, Page 280

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 1990, Page 26

Property Sale

Sale
$73,750
DeedBook 1589, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1939