Skip to content

49 N Bayard AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block157
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,066
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
27%
Improvement Value:$179,800
73%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,787+3.7%
2024$11,368+3.2%
2023$11,020-9.4%
2022$12,162+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,000
Sq Ft2,066DeedBook 6397, Page 114Recorded1/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930