Skip to content

405 W Centre StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block25
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
22%
Improvement Value:$157,200
78%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+34.3%
2024$7,234+3.2%
2023$7,012-3.3%
2022$7,254+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 4472, Page 127

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4227, Page 117

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3845, Page 153

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 2075, Page 156

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 2075, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1940