Skip to content

403 Deptford AveWoodbury, NJ 08096

Built 2023

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block168
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
37%
Improvement Value:$53,900
63%
Total Assessment$84,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+173.4%
2024$1,494-73.5%
2018$5,640+1.7%
2017$5,548+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,274DeedBook 7030, Page 53Recorded7/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023