Skip to content

413 Deptford AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$120,120
Last Sale Date
Feb 10, 2006

Property Information

Block168
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,017
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
29%
Improvement Value:$64,200
71%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,349+3.7%
2024$4,195+3.2%
2023$4,066-18.6%
2022$4,992+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,120
DeedBook 4171, Page 179

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3490, Page 182

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 2516, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1940