Skip to content

110 Crescent AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 13, 2014

Property Information

Block177
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
28%
Improvement Value:$95,100
72%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379+3.7%
2024$6,153+3.2%
2023$5,964+8.2%
2022$5,511+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 5164, Page 279Recorded2/19/2014

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 1635, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1920