Skip to content

117 Progress AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block177
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
28%
Improvement Value:$103,400
72%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+3.7%
2024$6,672-2.7%
2023$6,855+15.2%
2022$5,950+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4568, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1920