Skip to content

113 Progress AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2002

Property Information

Block177
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM55

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
30%
Improvement Value:$94,700
70%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,500+3.7%
2024$6,269+3.2%
2023$6,077+5.5%
2022$5,763+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 3090, Page 22

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 1378, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1920