Skip to content

431 Myrtle AveWoodbury, NJ 08096

Built 1970
Apartment

Last Sale Price
$22,750,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block22
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class---
DescriptionBELL LAKE APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$680,000
17%
Improvement Value:$3,228,000
83%
Total Assessment$3,908,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$188,014+3.7%
2024$181,331+3.2%
2023$175,782+37.9%
2022$127,504+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$5,525,844
DeedBook 6462, Page 262Recorded4/23/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$5,850,000

From:

To:

DeedBook 5818, Page 188Recorded2/16/2018

Property Sale

Sale
$3,350,000
DeedBook 4996, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$680,000
DeedBook 1473, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1970