Skip to content

106 S Girard StWoodbury, NJ 08096

Built 1945

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block23
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
29%
Improvement Value:$105,400
71%
Total Assessment$149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+3.7%
2024$6,932+11.3%
2023$6,230-6.8%
2022$6,686+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000
Sq Ft1,320DeedBook 6509, Page 211Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5149, Page 226Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 3463, Page 211

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 2758, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1945