Skip to content

137 S American StWoodbury, NJ 08096

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2014

Property Information

Block23
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
28%
Improvement Value:$110,000
72%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,366+3.7%
2024$7,104+3.2%
2023$6,886+1.5%
2022$6,785+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3597, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1947