Skip to content

232 Emerson StWoodbury, NJ 08096

Built 1962

Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block34
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM08

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
25%
Improvement Value:$127,700
75%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+3.8%
2024$7,694+3.3%
2023$7,451+1.4%
2022$7,350+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962