Skip to content

208 Emerson StWoodbury, NJ 08096

Built 1908

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block34
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM08

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,619
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
29%
Improvement Value:$77,900
71%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,278+3.7%
2024$5,090+3.2%
2023$4,934+4.4%
2022$4,726+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,619DeedBook 5455, Page 1Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1433, Page 1117

Property Built

Built

Year Built: 1908