Skip to content

319 King StWoodbury, NJ 08096

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 1998

Property Information

Block38
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM09

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
24%
Improvement Value:$151,700
76%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,569+3.7%
2024$9,229+3.2%
2023$8,947-14.7%
2022$10,488+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 1564, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1964