Skip to content

428 S Jackson StWoodbury, NJ 08096

Built 1937

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block56
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class28
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
32%
Improvement Value:$69,900
68%
Total Assessment$103,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,979+3.7%
2024$4,802+3.2%
2023$4,655-3.0%
2022$4,800+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,064DeedBook 7217, Page 232Recorded8/7/2025

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2433, Page 123

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 1790, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1937