Skip to content

27 Penn StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block59
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
19%
Improvement Value:$129,500
81%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,645+3.7%
2024$7,373+3.2%
2023$7,147-6.4%
2022$7,639+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 5594, Page 146Recorded1/24/2017

Property Sale

SaleMulti
$117,900
DeedBook 3646, Page 108

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 2632, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 1764, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1940