Skip to content

161 Logan StWoodbury, NJ 08096

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block60
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageTM14

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
33%
Improvement Value:$73,700
67%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,292+3.7%
2024$5,104+3.2%
2023$4,948+3.9%
2022$4,760+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,100DeedBook 7118, Page 220Recorded1/14/2025

Property Sale

Sale
$89,900

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 5971, Page 166Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 5250, Page 238Recorded10/31/2014

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2393, Page 186

Property Sale

Sale
$79,600
DeedBook 1885, Page 1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1724, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1985