Skip to content

107 Logan StWoodbury, NJ 08096

Built 1985

Last Sale Price
$128,900
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block60
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageTM14

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
34%
Improvement Value:$70,600
66%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,903+3.9%
2024$4,719+3.3%
2023$4,567+0.7%
2022$4,535+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 4072, Page 309

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3605, Page 162

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 2036, Page 268

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1724, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1985