Skip to content

38 Penn StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block67
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
24%
Improvement Value:$105,700
76%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+3.7%
2024$6,454+3.2%
2023$6,257+40.8%
2022$4,444+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 5646, Page 164Recorded5/2/2017

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2282, Page 159

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 2118, Page 126

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1534, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1900