Skip to content

220 S Jackson StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Jun 21, 1990

Property Information

Block69
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class28
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage852
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
41%
Improvement Value:$47,800
59%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,931+3.7%
2024$3,791+3.2%
2023$3,675+8.3%
2022$3,392+3.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$64,500
DeedBook 2010, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$36,500
DeedBook 1527, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1950