Skip to content

106 Spring StWoodbury, NJ 08096

Built 1972

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block71
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
26%
Improvement Value:$103,200
74%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+3.7%
2024$6,491+3.2%
2023$6,293+0.4%
2022$6,266+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 5105, Page 1Recorded8/20/2013

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 2425, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1972