Skip to content

488 Lafayette AveWoodbury, NJ 08096

Built 1958

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block134
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
29%
Improvement Value:$89,600
71%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076+3.7%
2024$5,860+3.2%
2023$5,681+20.0%
2022$4,736+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 5755, Page 319Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5001, Page 259

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4345, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1958