Skip to content

179 Delaware StWoodbury, NJ 08096

Built 1892

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 7, 1985

Property Information

Block72
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,383
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
25%
Improvement Value:$127,400
75%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,198+3.7%
2024$7,907+3.2%
2023$7,665-6.6%
2022$8,202+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1517, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1892