Skip to content

35-37 W Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block74
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,540
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
16%
Improvement Value:$186,800
84%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$10,671+322.9%
2003$2,523+7.1%
2002$2,355+1.8%
2001$2,314-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft3,540DeedBook 6979, Page 22Recorded3/5/2024

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 3212, Page 162

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 2713, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1900