Skip to content

57-59 S Broad StWoodbury, NJ 08096

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block77
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,466
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,100
42%
Improvement Value:$99,900
58%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+3.7%
2024$7,981+3.2%
2023$7,737-18.1%
2022$9,441+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft4,466DeedBook 6429, Page 228Recorded2/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 3636, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1890