Skip to content

46 Russell StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 2, 2006

Property Information

Block77
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,689
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
19%
Improvement Value:$120,600
81%
Total Assessment$149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+3.7%
2024$6,923+3.2%
2023$6,711-1.3%
2022$6,800+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4233, Page 247

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 1553, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1920