Skip to content

20 Walnut StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block89
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
31%
Improvement Value:$78,200
69%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+3.7%
2024$5,656+3.2%
2023$5,483+0.3%
2022$5,466+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,604DeedBook 6996, Page 246Recorded4/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900