Skip to content

77 Crescent AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block91
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
30%
Improvement Value:$88,200
70%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+3.7%
2024$5,846+3.2%
2023$5,667+1.9%
2022$5,560+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,312DeedBook 7003, Page 319Recorded5/7/2024

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 5114, Page 318Recorded9/20/2013

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5000, Page 207

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4285, Page 88

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 2619, Page 80

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 2292, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1920