Skip to content

37 Crescent AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block91
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
27%
Improvement Value:$103,700
73%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,846+3.7%
2024$6,603+3.2%
2023$6,401+13.4%
2022$5,644+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4240, Page 148

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4083, Page 226

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3295, Page 279

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 2891, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1920