Skip to content

25 Crescent AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$143,600
Last Sale Date
Feb 13, 2019

Property Information

Block91
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
25%
Improvement Value:$115,700
75%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,135+0.2%
2024$7,122+3.2%
2023$6,904+2.8%
2022$6,716+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$143,600

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 6038, Page 131Recorded2/20/2019

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4660, Page 59

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 3687, Page 343

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 1757, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1920