Skip to content

14-16 E 41st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block102
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,179
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
35%
Improvement Value:$392,400
65%
Total Assessment$602,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,843+4.2%
2024$16,162+12.1%
2023$14,423-1.6%
2022$14,665+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft3,179DeedBook 9612, Page 815Recorded11/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920