Skip to content

43 W 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block120
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,185
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
38%
Improvement Value:$296,100
62%
Total Assessment$481,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,460+4.2%
2024$12,916+2.7%
2023$12,574+1.8%
2022$12,353-14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft3,185DeedBook 9581, Page 596Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,696DeedBook 9360, Page 51Recorded11/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920