Skip to content

76-78 W 40th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block104
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,684
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,500
45%
Improvement Value:$353,100
55%
Total Assessment$647,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,107+4.2%
2024$17,375+2.7%
2023$16,915+1.8%
2022$16,617+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,684DeedBook 9670, Page 811Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 8840, Page 360Recorded3/29/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920